obrázek
obrázek

Nadměrné pocení rukou, pocení nohou, pocení v podpaží...

Hyperhidróza

Hyperhidróza je porucha charakterizovaná nadměrným pocením. Lidé postižení hyperhidrózou se potí až pětkrát víc než zdravý člověk.

Pocení je normální jev, kterým se organismus chrání před přehřátím. Je přirozené, že se potíme v teple, při tělesné námaze, když máme horečku nebo strach. Lidé s hyperhidrózou se potí i v klidu a při pokojové teplotě. Jakékoli rozrušení, nervozita, pobyt v teplejší místnosti, konzumace teplých nebo kořeněných jídel, situaci rapidně zhoršují.

Příčinou hyperhidrózy je nejčastěji dědičnost, pak mluvíme o primární hyperhidróze. Méně častá je sekundární hyperhidróza, která vzniká jako důsledek různých onemocnění. Nejčastěji se objevuje ve spojení s diabetem mellitem, obezitou, při nadměrné aktivitě štítné žlázy, respiračním selhání, u endokrinních nádorů, Parkinsonovy choroby nebo při užívání některých antidepresiv.

Hyperhidróza se projevuje nejvíce na rukou, chodidlech a v podpaží.

Hyperhidróza (pocení rukou, pocení nohou, ...) postihuje asi 1-2% evropské populace. V Čechách se tento problém týká desítek tisíc lidí.

Problémy spojené s hyperhidrózou

Nadměrné pocení značně zasahuje do řady denních aktivit jedince. Pokud se vyskytuje pocení v oblasti podpaží, pocení je viditelné na oblečení a vyžaduje výměnu oděvu vícekrát denně. Vlhké kožní záhyby jsou náchylné na tření a vznik dermatitidy. Pocení rukou v oblasti dlaní je nepříjemné při podávání rukou, časté umývání rukou pak vede k dermatitidám. Pocení nohou v oblasti chodidel může způsobovat zápach, náchylnost ke vzniku dermatitidy, sekundárně se může rozvinout plísňové onemocnění či bakteriální infekce. Kromě těchto fyziologických problémů hyperhidrózu (pocení rukou, pocení nohou, ...) doprovází i psychické problémy. K nejčastějším patří ztráta sebevědomí, vyhýbání se fyzickému kontaktu, následně omezení sociálních vztahů a možný rozvoj deprese.

Jak poznáte, že trpíte hyperhidrózou?

 • pocení rukou - máte obavy podat někomu ruku, protože je vlhká
 • pocení nohou - máte neustále vlhké ponožky
 • pocení v podpaží - v podpaží se potíte tak, že jsou patrné vlhké mapy
 • tyto situace se rapidně zhoršují, pokud jste nervózní

Formy hyperhidrózy


Dle závažnosti poruchy rozlišujeme tři formy hyperhidrózy:

 • lehká: pocení rukou, pocení nohou, pocení v podpaží
  - podpaží, dlaně nebo chodidla jsou velice často hodně vlhká; v podpaží se na oblečení tvoří
  skvrny o průměru 5 - 10 cm.
 • střední: pocení rukou, pocení nohou, pocení v podpaží
  - na dlaních nebo chodidlech se tvoří krůpěje potu; a v podpaží dosahují skvrny na oblečení
  průměru 10 - 20 cm.
 • silná: pocení rukou po obou stranách, pocení nohou, pocení na zádech apod.
  - pot doslova odkapává. Skvrny na oblečení mívají v podpaží více než 20 cm v průměru, často je
  propocen oděv i na zádech. Krůpěje potu se nám tvoří nejen na dlaních a chodidlech, ale také
  na hřbetech rukou a nártech nohou.

Léčba hyperhidrózy

Nejlehčí formu hyperhidrózy (pocení rukou, pocení nohou, ...) lze řešit vhodně zvolenou hygienou a používáním antiperspirantů s vysokým obsahem hliníku. Vyhýbání se umělým tkaninám a potravinám, které spouští nadměrné pocení (například alkohol nebo nadměrně kořeněná jídla).

Lehkou i střední formu hyperhidrózy (pocení rukou, pocení nohou, ...) lze léčit iontoforézou. Jde o lékařsky ověřenou metodu, v zahraničí používanou již mnoho let. Spočívá v pronikání velmi malého množství elektrického proudu do postižených míst prostřednictvím vodní lázně. Iontoforézy IDROSTAR a OZO-OZO jsou konstruované pro domácí použití a jejich obsluha je velmi jednoduchá. Použití iontoforéz je absolutně bezpečné, zdrojem elektrického proudu jsou v obou případech tužkové baterie.Aplikace probíhá vždy na jeden pár končetin a zabere přibližně 15-25minut. K výraznému zlepšení dochází přibližně po deseti dnech od zahájení léčby. Léčebný účinek přetrvává i několik měsíců. Jakmile se pocení začíná vracet, nastupuje tzv. udržovací léčba s aplikací dle potřeby 1x týdně nebo 1x měsíčně. Léčebný efekt přetrvává dlouhodobě, po celou dobu terapie.

Podstatně dražší alternativou jsou opakované aplikace injekcí botulotoxinu. Botulotoxin je neurotoxin, který se dokáže navázat na nervová zakončení potních žláz a tlumit jejich činnost. Je hojně užíván především v oboru plastické chirurgie. Na tyto injekce musí pacient docházet na kliniku, což ale není jediná jejich nevýhoda. Podstatně větší nevýhodou je cena. Aplikace jedné injekce botulotoxinu stojí v rozmezí od 10 tisíc korun výše v závislosti na rozsahu aplikace. Léčebný efekt nastupuje do 3 dnů po aplikaci, vydrží však maximálně půl roku. Poté je třeba aplikaci opakovat.

Nejtěžší formy hyperhidrózy se léčí chirurgicky provedením hrudní sympatektomie a odstraněním potních žláz v podpaží.


:::OBJEDNAT iontoforézu OZO-OZO:::